כללי

שעונים- זמן לקצת היסטוריה

שעונים- זמן לקצת היסטוריה

nbsp;

שעונים- זמן לקצת היסטוריה

מאז ראשית ההיסטוריה נעזרו בני אדם בשיטות שונות למדידת זמן. טרם המצאתם שלnbsp;שעוניםnbsp;עם שנתות ומחוגים הנעים באמצעות מנגנון מכני אוnbsp;שעוניםnbsp;אשר הם למעשה מחשב קטן ומסך תצוגה, כאלו המוכרים לנו כל כך מהיומיום, ניתן למנות מגוון רב של שיטות למדידת זמן העושות שימוש יצירתי בכלי התקופה ובחומרים שעמדו לרשות המתכננים.

שעון שמש

שעון השמש עשה שימוש באלמנט טבעי אשר היה מצוי באופן שכיח וקל היה לתרגם אותו לזמן- אור השמש. השמש נעה בשמיים בקצב קבוע וניתן להעזר בכך על מנת לחשב את התקדמות הזמן. השעון הבסיסי ביותר עשוי ממקל הנעוץ בקרקע, כאשר הצל נופל על הקרקע שסביב המקל ובה מסומנות שנתות המורות את השעה. הבעיה העיקרית עם השעון הוא שהוא אינו מדויק, זאת כיוון שזמני הזריחה והשקיעה משתנים לאורך השנה. כמו כן, הוא אינו עובד בלילה…

שעון מים

במקרה זה יש צורך לרתום את המים באופן אקטיבי לפעולת השעון.nbsp;השעוןnbsp;בנוי ממיכל גדול ומלא במים שבתחתיתו ברז. קצב ירידת המים הוא קבוע והשנתות מסומנת על גבי המיכל וכך ניתן לקרוא את השעה. שעוני ים היו בשימוש החל מהמאה ה- 14 ועד המאה ה- 17.

שעון חול

שעון החול בנוי משני מיכלים אשר מחוברים ביניהם בצינורית. קצב מעבר החול בצינורית הוא שמאפשר למדוד זמן באמצעות כך שנותנים לחול לזרום מהמיכל העליון לתחתון בהתאם לכח הכבידה. יחידת הזמן היא הזמן שבו לוקח לכל החול לעבור מן המיכל העליון לתחתון. למדידה הבאה הופכים את המתקן כך שהמיכל התחתון אליו זרם כל החול הוא כעת המיכל העליון וחוזר חלילה. השימוש בשעוני חול החל במאה הראשונה לספירה והם בשימוש עד היום, למשל במטבח.
השעון האנלוגי

שעוניםnbsp;אנלוגיים

הינםnbsp;שעוניםnbsp;שבהם מנגנון מכני מניע מחוגים באמצעות גלגלי שיניים, למשל מנגנון קפיצי או חשמלי. בשעונים אלו ישנם שני מחוגים- מחוג השעות ומחוג הדקות, ולעיתים מצטרף מחוג שלישי- מחוג השניות. סיבוב שלם הוא בן 12 שעות, כך ששני סיבובים של המחוג הקטן הם למעשה 24 שעות.