כללי

שרשראות וצמידים

שרשראות וצמידים

nbsp;

שרשראות וצמידים

מאז שחר ההיסטוריה ניתן היה למצוא עדויות לכך שגברים ונשים התקשטו בתכשיטים- עגילים, טבעות, חגורות, סיכות,nbsp;שרשראות וצמידים. טבעות, עגילים,nbsp;שרשראות וצמידיםnbsp;נעשו כמעט מכל חומר שהיה זמין וסימל שפע או נדירות או סתם אסתטיקה. התכשיט שימש פעמים רבות כחלק מטקסי חיזור וכאמצע להתקשט ולמשוך את בן המין השני.

האם תכשיטים היוו אביזר אסתטי בלבד?

בתרבויות רבות תכשיטים היוו גם סמלים שונים ולא רק אביזר אסתטי וקישוטי. למשל, שיבוץ של אבני חן שונות כקישוט בעגילים, טבעות,שרשראותnbsp;וצמידיםnbsp;נחשב כמביא מזל או מרפא (לכל אבן תכונות ריפוי או ברכה ייחודיות משלה) בתרבויות שונות. כמו כן, ישנן דתות שבהן מתקשטים בתכשיטים מסוימים כחלק מן הפולחן, דוגמת אבני החושן, שרשראות תפילה נוצריות או תכשיטים שנהגו כהנים מצריים ללבוש. כמו כן, ישנן תרבויות בהן מאמינים כי ענידת תכשיט העשוי מציפורני או עצמות חיה מביאה לקבלת כוחה של החיה וכן קיימות עוד מיני אמונות על טבעיות נוספות רבות הקשורות בתכשיטים.

תכשיטיםnbsp;ושלטון

פעמים רבות תכשיטים היוו ועודם מהווים סמל למעמד מסוים וכן לשפע ולעושר. בעבר שימשו טבעות חותם משפחות בעלות מעמד וכן משפחות שהיו חלק מבית המלוכה או מן השלטון נהגו ללבוש את סמל המשפחה כתכשיט. כיום, במועדונים או במוסדות שונים נוהגים להנפיק תכשיט (דוגמת טבעת או תליון) הנושאים את סמל המוסד ומעידים על כך שהנושא אותו הינו חבר המועדון או חבר/ בוגר האוניברסיטה.

מאילו חומרים עשויים תכשיטים?

לבד מזהב, כסף, נחושת, ארד ואבנים יקרות המוכרים לנו, תרבויות שונות השתמשו בחומרים הזמינים להן לייצור תכשיטים, וכאמור- ככל שהחומר נחשב נדיר יותר כך הוא עזר לסמל מעמד מסוים שעונד התכשיט משתייך אליו. באפריקה למשל ייצרו תכשיטים מזכוכית, צדפים, ענבר, עץ ואף עצמות בעלי חיים. באירופה רווחו כאמור הזהב, הכסף, הפנינים, היהלומים וכו#39;.

בעוד תכשיטים מחומרים יקרים מקבלים כיום חותמת מיוחדת המעידה על מקוריותם ועל אמיתות החומר ממנו הם עשויים, ישנם כיום תכשיטים רבים שהם למעשה מזויפים- נראים כעשויים ממתכות או אבנים יקרות כיהלום, זהב או כסף אך למעשה מדובר בתכשיט מצופה או עשוי מחומר אחר בכל מראה דומה.